Erkki Susi: 5 nippi, mida eesmärkide püstitamisel kasutada
09 märts,16
Et eesmärgid on edus olulised, teab ilmselt igaüks. Edukamad oskavad aga tähele panna ka eesmärkide olulisi omadusi, mis aitavad neil paremini täituda. Juhtimistreener Erkki Susi toob välja 5 nippi, mida eesmärkide püstitamisel kasutada.
Eesmärkide püstitamine on ühel või teisel viisil meile kõigile tuttav ja omane. Olgu eesmärgid era- või tööelulised, me mõtleme need läbi ja teeme sisulisi plaane, sageli alateadlikult, teadvustamata.
Heade eesmärkide seadmiseks peaks omama kõigepealt unistust, unistust ideaalist, mida soovime näha enda elus. Äris nimetame unistust visiooniks. Unistusest saab eesmärk kui asume selle nimel järjepidevalt ja süstemaatiliselt tegutsema ning selle poole püüdlema.
Häid eesmärke iseloomustab 5 olulist omadust:
1. Eesmärk peab olema konkreetne (Specific)
Konkreetne eesmärk on kõigile osapooltele üheselt mõistetav ja selgelt lahti kirjutatud, mida ja miks soovitakse saavutada. Et olla kindel, kas eesmärk on üheselt arusaadav, tasub endalt küsida: „Kui seda eesmärki loeb keegi kolmas, kes ei ole antud ülesandega seotud, siis kas ta saab samamoodi aru nagu mina?“ Kui vastus on „Jah“, võib edasi liikuda, kui „Ei“, mõtle uuesti.
2. Eesmärk peab olema mõõdetav (Measurable)
Kuidas Sa tead, et eesmärk on saavutatud? Millal saad nii öelda? Millal oled poolel teel? Kuidas oma eesmärki mõõta? Lihtne reegel on, et kui Sa ei leia mõõdikut oma eesmärgile, siis mõtle oma eesmärk uuesti läbi. Ilma mõõdikuta ei ole ta suure tõenäosusega eesmärk, vaid mingil moel lihtsalt tegevus, mis ei peaks olema omaette eesmärk .
3. Eesmärk peab olema kokku lepitud (Agreed)
Osapoolte vahel kokku lepitud eesmärk töötab. Kui midagi on kellelegi peale surutud, ei ole ühist arusaama ja kokkulepet ning suure tõenäosusega ei ole tulemus see, mida loodeti. Inimesed peavad uskuma samu asju, siis õnnestub eesmärgi saavutamine.
4. Eesmärk peab olema realistlik (Realistic)
Realistlik eesmärk on selline, mis on tõepoolest saavutatav teatud tegemiste ja pingutuste tulemusena. Kindlasti ei tohi ta olla lihtsasti saavutatav ega saavutamatu. Kummalgi juhul ei motiveeri ta pingutama. Ilma motivatsioonita taas ei sünni tulemusi.
5. Eesmärgil peab olema tähtaeg (Timed)
Et hinnata kuidas me omi eesmärke täidame, peame me teadma, mis ajaks me ootame tulemusi. Eesmärke võib olla nii pikaajalisi unistusi, laiemalt toetavaid, kui lühiajalisi, mille saavutamisel oleme selgelt lähemal oma lõpptulemusele.
Et eesmärgid ei jääks vaid eesmärkideks, siis unistage julgelt edasi kogu protsessi käigus ja nautige oma edusamme. Olgu nad nii väikesed kui tahes, viivad nad meid unistustele lähemale.